Dolnoždanská skala s najkrajším výhľadom na Žiarsku kotlinu

Niekedy sa oplatí vybehnúť aj na menej známe miesta. Na skalnom brale pohoria Vtáčnik sa vypína jednoduchý kovový dvojkríž, pri ktorom zažijete pohľad na Žiarsku kotlinu až po hrad Revište. O tomto hrade sme písali v tomto článku a jeho návštevu je dobré spojiť s práve s týmto výletom na Dolnožďanskú skalu.

Ideálnym východiskovým bodom je obec Dolná Ždaňa. Trasa vedie cez lúku a keď budete mať šťastie uvidíte aj ikonické zhŕňanie valcovitých slamených stohov.

Naše kroky vedú obcou Dolná Ždaňa, ktorá je ideálnym východiskovým bodom pre túto túru. Držíme sa žltej značky, ktorá sa začína v strede obce pri malom kostolíku. Trasa pokračuje cez lúku, no miestami je lemovaná elektrickými stožiarmi. Kráčame popri družstve stále sledujúc žlté značenie. Zhruba na pol ceste objavíme skromný drevený prístrešok, kde sa však dá pohodlne oddýchnuť alebo skryť pred zlým počasím.

Blížime sa k vrcholu. Zdolať ho nie je náročné. Trasu zvládnete celkovo za 3 hodiny s prevýšením 400 metrov.

V poslednom úseku trasy sa zadýchame trocha viac. Kráčame cez les a stúpanie je jasne citeľné v našich nohách. Čaká nás posledná pol hodinka, no po príjemnej prechádzke si túto časť asi odmakáme. Z lesa sa dostávame priamo na skaly a nám sa otvárajú prvé výhľady. Hlavnou dominantou celej skaly je kríž, na ktorom sú osadené bodové svetielka, takže je viditeľný aj v noci. Sadáme si a vychutnáme krásu Žiarskej doliny, no opatrne – Dolnožďanská skala nemá zabezpečený vrchol zábradlím, takže si treba dávať pozor, aby človek nezpadol dole.

Tip na výlet a fotky: Palči Zvalči