Toto miesto nás prekvapilo tým, že je naozaj akoby kameňom dohodil od Martina. A tým, že v jednom skanzene nájdeš naozaj charakteristické prvky Liptova, Oravy, Kysúc a Turca. Privítala nás vôňa ihličnatého lesa a dreva, ktorá nás sprevádzala celými potulkami týmto najrozľahlejším skanzenom na Slovensku. V pamäti nám ostala aj spomienka na famózne čučoriedkové gule s makom.
Z Kysúc na Liptov a cez Turiec na Oravu
Môže to znieť chaoticky, ale ono to v princípe vôbec nie je. Tento skanzen má naozaj hlavu aj pätu a ľudová architektúra týchto regiónov je v ňom usporiadaná naozaj dobre. Pri vstupe ťa čaká slečna, ktorá ťa privíta, ukáže ti hlavnú tabuľu s rozdelením skanzenu (odporúčam si ju odfotiť do mobilu a následne použiť ako orientačnú mapku) a ponúkne ti sprievodcovské služby. My neradi chodíme so sprievodcom, radšej sa hýbeme len tak po svojom a nasávame atmosféru. Takže sme sa vybrali sami.
Na tomto mieste nájdeš tradičné ľudové staviteľstvo, zobrazené bývanie a spôsob života štyroch regiónov na Slovensku, ktoré sú navzájom späté a sú blízko pri sebe.
Pôvodne malo byť v tomto skanzene zobrazené staviteľstvo z oblastí celého Slovenska, tak aby boli jasné a viditeľné rozdiely v architektúre a staviteľstve jednotlivých regiónov, no zatiaľ pokrýva štyri regióny zo Slovenska. Musím ti povedať, že je tu naozaj čo vidieť.
Kysuce
Keď vojdeš do areálu skanzenu a pôjdeš rovno za nosom, tak sa dostaneš do časti, ktorá zobrazuje architektúru regiónu Kysuce. Nájdeš tam domčeky a budovy zo Zázrivej či Papradna.
No a nás zaujala škola, aká bola kedysi na Kysuciach. Ak by ťa zaujímal viac región Kysúc, veľmi odporúčam návštevu skanzenu Vychylovka, ktorý je múzeom kysuckej dediny. To, prečo ho navštíviť a ako sme tam zmokli sa dočítaš v tomto článku.
Múzeum slovenskej dediny je najväčšia národopisná expozícia v prírode na Slovensku s rozlohou 15,5ha. Nájdeš tu 143 rôznych objektov, z čoho je 22 sprístupnených.
Liptov
Plynule prejdi celými Kysucami a vrcholom sa dostaneš až na Liptov. Určite sa nevracaj naspäť, presne z týchto miest budeš mať krásne výhľady na celý skanzen. Na Liptove nájdeš krásne domčeky charakteristické práve pre túto oblasť, nám to miestami veľmi pripomínalo Vlkolínec. Keď chceš vedieť viac o Vlkolínci, prečítaj si, ako sme boli očarení touto dedinkou a Vlkolínskymi lúkami navôkol.
Turiec
Aj v časti Turiec objavíš ďalšie domčeky ľudovej architektúry z obcí ako Vavrišovo či Moškovec. Nájdeš tu aj takúto drevenú záhradnú stavbu zo Slovenského Pravna či zvonicu z Trsteného. Niekto by si pod záhradnou stavbou predstavil altánok. Táto stavba však má zrubové prízemie, ktoré slúžilo na odkladanie poľnohospodárskych produktov a poschodie slúžilo na spoločenské posedenie.
Orava
Musím priznať, úplne (ne)objektívne, že Orava je naša srdcovka. Páči sa nám jej architektúra, dostala nás svojou prírodou a atmosférou. Aj preto som sa asi najviac tešila práve na túto časť skanzenu. Našou prvou zastávkou bola krčma z Oravskej Polhory. Nič nepotešilo viac ako kofola a pravé domáce čučoriedkové gule s makom.
V tejto časti skanzenu nájdeš dom bezzemka, ktorý môžeš porovnať s veľkým domom a dvorom bohatého roľníka. Rozdiel je naozaj veľký. Ak ťa zaujíma viac o regióne Orava, prečítaj si o tom, ako očaril tento kraj nás.
Zopár podstatných informácií na záver
- Múzeum slovenskej dediny je z centra Martina vzdialené necelé 3km
- Prehliadka bez sprievodcu nám trvala aj so zastávkou na obed necelé dve hodinky, so sprievodcom je to približne hodina a pol
- Vstupné je 3€ pre dospelého, 1.5€ pre dieťa
- Parkovisko je zdarma
- Psík ma vstup povolený, ale musí byť na vodítku
- Ak potrebuješ viac aktuálnych informácií, klikni na web Múzea slovenskej dediny