Tisíc metrov nad morom na hrade Muráň

Muránska planina to sú lúky, lúky a ešte raz nekončiace lúky. Uprostred týchto lúk sa na kopci Cigánka týči zrúcanina hradu Muráň. Hradný kopec sme videli už z diaľky, no samotný hrad nám zostal zakrytý, až kým sme neprišli bližšie. Hrad totiž nemá žiadnu vyššiu vežu a niektoré zbytky múrov hradu s bradlom dosť splývajú. Vybrali sme sa preskúmať tretí najvyššie položený hrad na Slovensku – Muráň.

Hradný areál. Na väčšine budov sa zachoval iba ich pôdorys.

Cesta Muránskou planinou až k hradu

Keďže sa nachádzame na planine, jeden by si myslel, že sa pri výletoch tu až tak nezapotíme. Cesta na zrúcaninu hradu Muráň nás však vyvedie z omylu. Na hrad Muráň sa vyberáme po Náučnom chodníku Muránsky hrad, ktorý sa začína v obci Muráň vedľa obecného úradu. Smerová tabuľa nás navádza na parkovisko k začiatku náučného chodníka. Tam vystupujeme z auta a naše kroky vedú po červenej značke. Čaká nás približne hodina a pol chôdze na hrad s prevýšením 520 metrov. Áno, bude to kopec.

Pohľad na vrchol Cigánka, na ktorom je postavený hrad Muráň. Vrchy Muránskej planiny pôsobia z tohto pohľadu ako vlny.

Zhruba po hodinke kráčania sa dostaneme na rázcestie Chata pod Muránskym hradom, kde si trochu oddýchneme a občerstvíme sa. Neďaleko chaty si všímame studničku, kde si môžeme doplniť zásoby vody. Náš psík sa jej veľmi potešil. Pokračujeme ďalej a k hradnej bráne sa dostávame asi po 20 minútach.

Falošné mince, lúpežní rytieri a požiar

Vraciame sa do čias tatarských vpádov, kedy rástla potreba budovania strážnych hradov. Hrad Muráň vyrástol na ceste medzi Spišom a Gemerom na vrchu Cigánka. V období Uhorska bol tento hrad známy ako pevný a pyšný chránený strmými bralami. Za jeho múrmi sa odohrávali honosné hostiny, poľovačky a rybačky, no staré listiny hovoria aj o razení falošných mincí a ukrývaní lúpežných rytierov.

V prvej písomnej zmienke je hrad Muráň spomínaný ako Castum Mwran. Písomnosť pochádza z 13.storočia. Posledným obyvateľom hradu bol 84 ročný vyslúžilý vojak, ktorý býval v dome pri hrade ešte v roku 1820.

Lúpežný rytier Matej Bašo sa rozhodol vysporiadať sa s nákladmi na hrad po svojom. V okolí hradu drancoval, zabíjal, vykradol kostol, či vyraboval kláštor v Hrabušiciach. Bol to práve on kto razil falošné mince na hrade. Napokon sa snažil utiecť, no chytil ho pastieri a spravodlivý osud ho neminul. Hrad Muráň prekvital najmä medzi 15. a 18.storočí. V tom najlepšom bola však jeho sláva ukončená ničivým požiarom, po ktorom sa stal neobývateľným. Dokonca už ani jeho poslední majitelia v hrade nebývali.

Na Muránskom hrade

Prekonali sme strmý záverečný výstup a tesne pod bránou aj nepríjemné schody. Krátkym stupáčikom vstupujeme do hlavnej časti hradu, ktorá nás prekvapuje svojou rozľahlosťou a lemovaním hradnými múrmi. Napriek tomu, že hrad je ruinou, prebiehajú tu konzervovacie práce a je možné urobiť si okružnú prehliadku popri hradnom múre. V severnej a južnej časti hradu nachádzame drevené vyhliadky, ktoré nám poskytujú výhľady na šíre okolie. Muránsky hrad je skutočný strážca Muránskej planiny.

O tom, ako to tu kedysi vyzeralo nás informujú jednoduché tabuľky na zvyškoch jednotlivých budov. Nachádzame tu hradnú cisternu, stajne pre kone, či miestnosť pre hasičov.

Nápad vyjsť na vrch Cigánka a pozrieť si hrad Muráň bol skvelý. Cesta na hrad vás síce trochu vyčerpá, no po krátkom oddychu sa poobzerajte po okolí, ktoré ponúka spoznať tento kraj v jeho rôznych podobách. Neďaleko je úžasný lesnícky skanzen Vydrovo, ktorý vás očarí nielen prostredím, ale aj jazdou na vláčiku. Ak ste vyhladli, odporúčame salaš Zbojská s ich legendárnymi buchtami, pri ktorých naozaj zabudnete na všetky diéty a následne prechádzku na neďalekú rozhľadňu. Hneď za rohom nájdete aj známu lúku plnú sysľov, ktorú by ste určite nemali vynechať. A krásny deň na Muránskej planine je za nami!

Tip na výlet a fotky: Jana Ráczová