Adrenalínová jazda horskou kolobežkou z Malinô Brda

Letná dovolenka na Liptove ti ponúka všetko, na čo len pomyslíš. Vybrať si môžeš z pokojných prechádzok v dolinách, turistiky na vrcholy, kúpaniu v Liptovskej Mare, tobogánoch v aquaparkoch či nejakom tom adrenalínovom zážitku. Hrabovská dolina ponúka okrem Ziplinu a Tarzánie ešte jednu vychytávku. Dnes nás čaká adrenalínová jazda horskou kolobežkou z Malinô Brda. 

Jazda horskou kolobežkou trvá približne pol hodinku – samozrejme záleží na tvojej rýchlosti. My sme sebou zobrali aj havka, keďže sme nešli rýchlo, tak to bolo úplne v pohode.

Cesta lanovkou na Malinô Brdo

Malinô Brdo je nájdeš blízko Ružomberka, patrí do lokality Veľká Fatra. Populárne je ako v zime, tak aj v lete. No dobre, možno v zime trochu viac, je to totiž vychýrené lyžiarske stredisko s niekoľkými zjazdovkami. Jedna zo zjazdoviek dokonca prekonáva prevýšenie takmer 700 metrov a patrí k najdlhším zjazdovkám na Slovensku. Ale nie to som chcela.

Lanovkou sa vyvezieš pohodlne na vrchol Malinô Brda. Cesta trvá asi 10 minút a ponúkne ti presne takýto krásny pohľad do Hrabovskej doliny a na jazierko.

Vstupnou bránou do tohto strediska je Hrabovská dolina, v ktorej poľahky a zdarma zaparkuješ. V pokladni si kúp kombinovaný lístok lanovka + kolobežka, ktorý ťa vyjde na 9€, nezabudni však využiť Liptov Card. Inak zaplatíš 11€. V cene máš jednu jazdu lanovkou dole, kolobežku na jazdu dole a prilbu, ale to bolo všetko bezpečné. Na tomto mieste nájdeš všetky informácie o prevádzkových časoch lanovky, kolobežkách, cenách a tak.

Po zakúpení lístka si vyzdvihneš kolobežku s prilbou v požičovni vedľa a vyvezieš sa spolu s ňou v kabínkovej lanovke hore na Malinô Brdo.

Nemusíš mať obavy z toho, ako tú kolobežku dostaneš dnu a von z kabínky lanovky v tej rýchlosti – lanovkári ti kolobežku naložia aj vyložia, takže ty sa len pohodlne vyvezieš. Kabínková lanovka má dĺžku 1770 metrov a prekonáva prevýšenie  niečo málo cez 400 metrov. Počas cesty trvajúcej desať minút sa ti naskytne krásny pohľad na Hrabovskú dolinu aj s jazierkom.

Len ty, horská kolobežka a Malinô Brdo

Vystúpiš z lanovky, čaká ťa menší kopček dole až sa dostaneš k asfaltke. Teraz máš správny smer – celý čas pôjdeš po kvalitnej asfaltovej ceste, je to zhruba 5 kilometrov. Kolobežka nie je elektrická, má iba brzdu. Prvá časť úseku mi prišla asi najviac strmá, ale možno to bolo tým, že som ešte nebola s kolobežkou stotožnená. Trať stále klesá, iba asi na dvoch miestach ťa čaká kopček, na ktorý pravdepodobne kolobežka samochodom nevyjde, takže ju budeš musieť potlačiť. My sme boli dole asi za pol hodinku, ale išli sme s rešpektom. Pozorujúc iných ľudí sa to podľa mňa dá aj rýchlejšie, no nám to na zážitku nič neubralo.

Cesta vedie cez lesy Veľkej Fatry. Po asfaltke jazdia občas aj autá – tie, ktoré majú povolenie. Všimni si na strome značku s upozornením.

Mne chvíľu trvalo prísť na to, ako to celé funguje, respektíve získať nejakú tú istotu a zbaviť sa pocitu, že sa na tom isto zabijem

Ako nevýhodu by som povedala to, že po asfaltke ide občas auto smerujúce k hotelu, ktorý je na vrchole. Ako tam je zákaz vjazdu, takže by tam mali chodiť autá len s povolením, nemaj teda obavu o veľkú premávku. Brala som to ako nevýhodu preto, lebo keď sa človek rúti dole na kolobežke a oproti nemu ide auto…no chápeš. A kolobežka ešte dajme tomu, tú pomerne rýchlo uvidí aj šofér auta, ale okrem kolobežiek sa dajú požičať aj káry a tie podľa mňa nie sú také viditeľné. Každopádne to je len môj postreh, vidíš ani mňa to neodradilo a adrenalínová jazda horskou kolobežkou sa konala.

Pokiaľ sa nachádzaš v Hrabovskej doline, tak z nej určite tak rýchlo neuteč. Ponúka totiž viac ako adrenalínové zážitky. My sme si vyskúšali prechádzku k mini farme Sidorovo, vyliezť na vrchol Haliny či prejsť krížom do Vlkolínca.Spoznaj s nami Liptov a pokračuj v čítaní 🙂