Skalné mesto na Súľovských skalách

Dnes sa vyberáme náučným chodníkom cez krajinu, ktorú si predstavujeme pri čítaní knihy Pán Prsteňov. Čaká nás Gotická vyhliadka, zrúcanina Suľovského hradu, rebríky, uchytenia v skalách a množstvo turistov.

Trasa sa začína v obci Súľov odkiaľ smerujeme po asfaltovej ceste k rázcestníku Súľov parkovisko. Našim smerom bude Súľovský hrad.

Kráčame lesným chodníčkom s miernym stúpaním smerom k najznámejšiemu skalnému miestu, ktoré sa volá Organy. Tieto skaly pripomínajú niečo ako obrovské betónové útvary, na jeseň v hmle majú čaro neskutočného tajomna a vytvárajú atmosféru ako z filmu. Najznámejšou časťou Organov je Gotická brána.

Súľovské skaly na jeseň. Obraz pre dušu.

Od tohto miesta je stúpanie strmšie, objavujeme už aj oceľové kruhy a rebríky, pričom jedným očkom už zachytávame zrúcaninu hradu. Na malej plošinke sa dozvedáme, že v minulosti hrad vyhorel, no opravili ho. Neskôr ho však postihlo zemetrasenie a odvtedy iba chátra. Pokiaľ chcete pokračovať až na hrad, pripravte sa na rebríky, oceľové kruhy a jeden úzky prechod, cez ktorý sa budete musieť prevliecť. Ten výhľad však stojí za to.

Toto je Gotická brána. Je to 13 metrový skalný otvor, nad ktorým sa nachádza lomený oblúk.Celú cestu nás však sprevádzajú skalné veže, strmé bralá, ihly, okná či homole. Toto miesto je kráľovstvo skalných útvarov.

Náučný chodník na Súľovský hrad z obce Súľov má asi 6 kilometrov s prevýšením okolo 250 metrov a zvládnete ho zhruba za 2 hodinky.

V blízkosti Súľovských skál sa nachádza aj jaskyňa Šarkania diera. Keďže my máme legendy radi, zaujala nás tá, podľa ktorej žil v tejto jaskyni v minulosti drak a nachádzal v nej útočisko. Ako som spomínala na začiatku, prostredie vhodné na knihu Pán Prsteňov 🙂

Tip na výlet a fotky: Anna Pozníková a Jana Haladejová